İhale Mevzuatı Soru / Cevap

Lütfen Ad soyad giriniz.
Lütfen Telefon No giriniz.
Lütfen Soru giriniz.
Toplam Kayıt (11445)

Mehmet Çelik 22.09.2021 12:17 MERHABA ŞAHIS ŞİRKETİMİ LİMİTEDE ÇEVİRDİM BÜTÜN HİSSEDE BENİM ADIMA, ŞAHIS ŞİRKETİMDE ALDIĞIM İŞ BİTİRMELER VAR BUNLARI KULLANABİLİRMİYİM ?

Kanunun 10. maddesine göre, bir gerçek kişiye ait bir iş deneyim belgesinin tüzel kişiliği olan bir şirkette kullanabilmesi için belge sahibinin söz konusu şirkette yarıdan fazla hisseye en az bir yıl süre ile olması gerekir. Namık Dağalp

Kadir Sezgin 20.09.2021 19:34 Sayin hocam e-eksiltme ile yapilan bir ihalede e-eksiltme daveti almamiza ragmen katilmaz isek teklifimiz degerlendirme disi mi birakilir yoksa ihalede ilk sundugumuz teklifimiz mi dikkate alinir?

Elektronik İhale Yönetmenliğe göre, turlardan birinde yeni teklif vermeyen isteklinin sonraki turlarda teklif veremeyeceği ifade edildiğinden, ilk teklifinizin dikkate alınması gerektiği kanaatindeyim. Namık Dağalp

Sezer Şen 18.09.2021 18:17 Hocam merhaba 2019 yılından beri adıma olan şirketin is deneyim belgesi var bu iş deneyim belgesini kendi adıma şahıs dosyası açıp kullanabilirmiyim yanliz sirketim şuan ihalelerden yasakli amacım is deneyim belgesini nasıl kullanırım teşekkürler.

Şahıs şirketi ortaklarının şirketten ayrılması durumunda, şirket adına düzenlenmiş iş deneyim belgesi ayrılan ortakların hisseleri oranında şahsi iş deneyimi olarak değerlendirilir.Ancak bu durumun söz konusu yasağın sona ermesi halinde mümkün olacağı düşünülmektedir. Namık Dağalp

İlhami Hülagü 16.09.2021 22:43 Merhaba. Çalıştığım şirkette yapımını üstlendiğimiz yapım işi ihalesinde şantiye şefi olarak taahhütte bulundum. Bu işin sonunda iş bitirme belgesi alacağım ve 3.5 yıl önce kurduğum Tüzel şirketimde (0 Bana ait) iş bitirme belgesini kullanabilir miyim? İyi günler, iyi çalışmalar..

Bir gerçek veya tüzel kişiliği olan bir şirkette ait bir iş deneyim belgesinin tüzel kişiliği olan bir şirkette kullanabilmesi için belge sahibinin söz konusu şirkette yarıdan fazla hisseye en az bir yıl süre ile sahip olması gerekir. Namık Dağalp

Beytullah Akyol 10.09.2021 16:08 Merhabalar bizim mühendisin gözleri görmüyor yasal olarak ihalelere katılabilirmiyiz Acil dönüş yaparsanız sevinirim teşekkürler

Mevzuatımıza göre, bir mühendis veya mimar ihalelere iş deneyim belgesi veya diploması İle katılabilmektedir.Bahsettiğiniz durumun ilgili idare tarafından değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyim. Namık Dağalp

İsmail 09.09.2021 18:49 MERHABA HOCAM YAPIM İŞLERİ İŞ BİTİRME BELGESİ; SON 15 YILDA ALINMIŞ ŞARTI İŞ BİTİRME BELGESİNDE YAZAN BİLGİLER DOĞRULTUSUNDA BELGE GEÇERLİLİK BAŞLAMA TARİHİ İŞİN GEÇİCİ KABUL /TASFİYE VEYA İSKAN TARİHİ OLARAK BAZ ALMAMIZ DOGRUMUDUR TEŞEKKÜR EDERİM

Kanunda ve yönetmelik ile standart formda yer alan bilgiler,bahsettiğiniz kavramların dikkate alınacağını göstermektedir. Namık Dağalp

Bora Bagdatlı 07.09.2021 12:45 Merhaba 5 seneyi geçmiş iş denetleme belgesini şahıs şirketimde 0 ünü kullanabilir miyim ?

Yapım işlerine ilişkin iş deneyim belgeleri 15 yol geçerliliğe sahiptir.Şahsınız adına düzenlenmiş belgeyi kullanmamız mümkün olup, beşte bir oranında dikkate alınır. Namık Dağalp

Selami 02.09.2021 17:29 CİRO (İŞ HACMİ) - VERİLEN TEKLİFİN % SAĞLAMASI GEREKİYOR FAKAT BU RAKAM CİRONUN KENDİSİ Mİ YOKSA GÜNCELLENMİŞ TUTARI MI BAZ ALINMASI GEREKİYOR TEŞEKKÜR EDERİM

İstenilen yıla ait ciro tutarının, idari şartnamede belirlenen yüzdenin teklife uygulanmasıyla bulunan tutardan aşağı olmaması gerekir.Ayrıca,yapım ve hizmet işlerinde ciroya ilişkin belgeler yönetmeliğin 37. Mal alımlarında ise yönetmeliğin 35. Maddesine göre güncellenir. Namık Dağalp

Oguzhan 26.08.2021 12:36 Merhabalar, inşaat mühendisi olarak 0 ortağı olduğum Limited şirketi devrini yaptım. Ortaklığım döneminde kamu dan alınan firma iş bitirme belgelerini (yapım), yeni kurduğum gerçek kişi firmasında kullanabilir miyim? Teşekkürler

Sermaye şirketleri(anonim veya Limited gibi) adına düzenlenen iş deneyim belgelerinden, şirketten ayrılan ortakların istifade etmesi mümkün değildir.Bu durum ancak şahıs şirketlerinde( kollektif veya komandit gibi ) söz konusudur. Namık Dağalp

Hülya Özdemir 26.08.2021 11:36 merhaba. idari şartnamede bilanço ve gelir belgesi istenmeyen bir ihalede standart formlar içerisinde sunulan bilanço bilgileri tablosu sunulmadığı için ihaleden eleme sebebi olabilir mi?

Söz konusu tablonun yeterlik kriteri olarak belirlenip belirlenmediğine göre değerlendirme yapılması gerekir. Namık Dağalp

Serkanerdinç 24.08.2021 16:49 Merhaba, 18 Eylül 2019 tarihli ve 30892 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "17/09/2019 tarihli ve 1548 sayılı Cumhurbaşkanı Kararının Eki Karar"ın 20.2. maddesinde "Alım komisyonlarınca alınan kararlar, ihale yetkilisince karar tarihinden itibaren 5 iş günü içinde onaylanır veya iptal edilir." hükmü amirdir. SORU-1) Bu hükme istinaden; ihale yetkilisi kararı, alım komisyonunun karar tarihi ile aynı gün imzalayabilir mi? Şöyleki; "...den itibaren" ibaresi sebep sonuç ilişkisi içermekte olup, örneğin "yarından itibaren" ibaresinde “yarın” süreye dahil edilmektedir. SORU-2) İhale yetkilisinin kararı, alım komisyonu ile aynı gün imzalayabilmesi durumunda ise; "5 iş günü" süresinin başlangıç tarihi ile ilgili sorular oluşmaktadır. Şöyleki; bu maddede hüküm altına alınan "5 iş günü" süresinin başlangıcı, komisyonun karar aldığı gün olarak mı kabul edilecektir? Saygılarımla.

Karar tarihinden itibaren denildiğinden, onaya ilişkin sürenin başlangıcının karar tarihi olacağı ve ihale yetkilisinin kararı aynı gün imzalayabileceği kanaatindeyim. Namık Dağalp

Orhan Şimşek 23.08.2021 23:28 Yeni kurduğum şahıs inşaat şirketiyle kendi arazim de yapsat yaptım belediye iş deneyim belgemi vermiyor iş deneyim belgemi nasıl alabilirim ?

Bu konuda Atilla İnan beyle (05324813718) görüşmenizde yarar var. Namık Dağalp

Ümit Yılmaz 21.08.2021 23:17 ihale kayıt numarası 2021/365184 İzmir İl Afet Ve Acil Durum Müdürlüğü Lojman Dış Cephe Tadilat Onarım İşi Yapım İşi'nin ihalesine girdim. hocam istekliler huzurunda tekliflerin hepsi okundu daha sonra 1 hafta on gün sonra yapılan incelemede elenenlerin oduğunu ve sınır değer hesabına katılmadığı bilgisini aldım. teminatı ve teklif mektubu geçerli olan teklif ilk oturumda okunur ve sınır değer hesabına dahil edilir. istekliler huzurunda yapılan açıklamadan sonra sınır değer hiç bir şekilde değişmez diye biliyordum. bu konuda bilgilendirme yapabilirmisiniz. teşekkürler iyi çalişmalar

Kamu İhale Genel Tebliğinin 45. Maddesine göre, ilk oturumda teklif mektubu ve teminat mektubu geçerli olanların tekliflerinin geçerli teklif olduğu açıklanmıştır.Bu işlemde daha sonra bir değişiklik yapılmaması gerekir. Namık Dağalp

Mahsun Şen 20.08.2021 14:09 Sn:Hocam;Yer teslimiyle beraber bir sigortalı girişi yaptık.Fakat 6 teknik personel istendiği için idareye diploma beyan olarak bildirdik.Fakat sigorta girişlerini henüz yapmadık çünkü çalışmaya henüz başlayamadık.idareye sunduğumuz,diploma ve teknik personel olarak berilen beyanlarla birlikte mi sigorta girişleri olmalımıydı?

Bu hususta,sigorta mevzuatı konusunda uzman kişilerden görüş alınmasında yarar olduğu kanaatindeyim. Namık Dağalp

Alp 17.08.2021 16:41 Sayın Hocam, ortaklık bilgileri ve yönetimdeki görevliler formundaki tarih ihale ve başvuru tarihi olan 16/08/2021 dışında, ihale ilan tarihinden sonra ancak ihale tarihinden önce olan 11/08/2021 tarihli olması elenme sebebi midir? Teşekkürler.

11.08.2021 tarihinden sonra bir değişiklik yok ise, idarenin bu hususu değerlendirip değerlendirmeyeceğine ilişkin kararını ve gerekçelerini beklemenin uygun olacağı kanaatindeyim. Namık Dağalp

Oğuz Albayrak 13.08.2021 17:14 Merhaba. 20 Haziran 2021 Tarihli Ve 31517 Sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanan değişikli ile, ortaklar ve ortaklık oranlarının kaydı kapsamında, beyan edilen kişilere ilişkin pay defteri ile dayanağı yönetim kurulu karar defterinin ilgili kısımlarının ekap'a yüklenmesi gerekmektedir. Pay sahiplerine ilişkin yönetim kararlarının noter tasdiki olmaması nedeni ile yüklemeyi yapamamaktayız. 2005 yılı kararının şimdi noter tasdiki yapılmasında bir sakınca var mıdır? Tşk. ederim.

Bu konunun KİK nezdinde araştırılmasında yarar vardır. Namık Dağalp

Yaşar Kemal Çiçek 13.08.2021 15:57 Merhabalar sayın hocam , taahhüdüm altında yapımım işi tamamladım .kesin kabul işlemleri başlamadan idareye vermiş olduğumuz kesin teminatın süresi bitti ve bankamıza iade oldu .idare bizden teminatın süresi dolmadan ek süre uzatımı talebinde bulunmadı ve bizde farkında değildik . bizde idareye kesin kabul işlemlerinin gıyabımızda yapılmasını talep ettik . idare ise bir kaç imalatta imalat hataları olduğunu tarafımıza bayan etti ve düzeltilmesini istedi . aksi halde ceza işlemi ve yasaklamaya kadar olan süreçten bahsetti . bizde kusurlu imalatların bizden kaynaklı olmadığını belirttik ve zaten kesin kabul süresini 3 aydır aşmış olduğundan böyle bir talepte bulunmalarının yanlış olduğunu belirttik . bu durumda idare f,irmamıza herhangi bir yaptırım yapabilirmi . iyi çalışmalar.

Bu konuda Atilla İnan beyle (0532-4813718)görüşmenizde yarar vardır. Namık Dağalp

Hasan Hüseyin Durmaz 12.08.2021 14:35 hocam merhaba 2021 yılında şahıs şirketi kurdum,ocak subat mart aylarında kesdiğim faturalara istinaden ara bilanço çıkarttı, şu an çıkan ve ciro bilgileri ve gelir tablosu istenilen ihalelrde bu verileri kullanım ihaleler girebilirmiyim.şirket 2021 yılında kurulduğu için bir önceki yıla ait ciro ve gelir tablosu bulumamakta.

Bir önceki yılın verileri istenildiği ve şirketin yeni kurulması nedeniyle bu verilerin sunulamaması halinde bir yıl süre ile verilerin istenilmediği ihalelere katılmak veya özel kesime iş yapmak suretiyle deneyim kazanılabileceği kanaatindeyim. Namık Dağalp

Abdullah Uzun 12.08.2021 08:44 İki ortaklı bir Ltd. Şirketin aldığı bir iş bitirmeyi ortaklardan biri ferdi olarak başka bir iş için kullanabilir mi.

Sermaye şirketi ( Limited veya anonim gibi) adına düzenlenen iş deneyim belgelerinden ortakların istifade etmesi mümkün değildir. Namık Dağalp

Murat Işık 11.08.2021 12:18 Merhaba hocam beş yıllık inşaat mühendisiyim. Üç aydır ltd şti şirketi kurudum. Bu şirketle bir yılım dolmadan kendi diplomam ile yapım ihalelerine girebilir miyim.

Bir mimar veya mühendisin diplomasını tüzel kişiliği olan bir şirkette kullanabilmesi için diploma sahibinin o şirkette en az yüzde 51 hisseye 5 yıl süre ile sahip olması gerekir. Namık Dağalp