İhale Mevzuatı Soru / Cevap

Lütfen Ad soyad giriniz.
Lütfen Telefon No giriniz.
Lütfen Soru giriniz.

Murat Sözkesen 12.06.2011 00:38 anahtar teslimi yapım işinde yaklaşık maliyet cetvelinde bulunan bir iş kalemi işin projelerinde yapılması gereken bölümlerin tamamında değil kısmi olarak görülmektedir. tamamının yapılması gereken ancak projesinde kısmi olarak görülen bu imalatların tamamı yapıldığında ek keşif artışı alabilirmiyim , fiyat tesbiti nasıl yapılabilir.

Bu konuyu detaylı olarak telefonda görüşebiliriz.(TLF:05337192565-03124351907) Namık Dağalp

Murat Sözkesen 12.06.2011 00:34 anahtar teslimi yapım işinde işkalemi poz olarak bulunan bir imalat, işin projelrinde ise yapılması gereken kadar değil kısmen gösterilmiştir. projesinde gösterilmeyen bölümlerdede o imalatın yapılması gerektiğinde ek keşif artışı y

Sorunuz anlaşılmadığından bizi arayabilirsiniz.(tlf:05337192565-03124351907) Namık Dağalp

Hamza 12.06.2011 00:17 merhaba hocam; teknikerler nasıl iş deneyim belgesi alabilirler?

Yönetmeliğin 39 ile 51. maddeleri arasındaki düzenlemelerden istifade edebilirsiniz. Namık Dağalp

Mirza Soy 11.06.2011 19:34 Hocam Merhaba, Ben Ekonomi bölümü mezunuyum ve müteşebbis olarak ihaleye girmek istiyoruz. Bünyemizde mühendis çalıştırarak ihalelere nasıl gireriz. Bunun prosedürü veya yöntemi nedir? İyi çalışmalar

Bu konuda 4734 ve 4735 sayılı Kanunlar ile bunlara dayanarak çıkarılan yönetmelikleri incelemenizde yarar vardır.KİK sitesinden yararlanabilirsiniz. Namık Dağalp

Yılmaz Yturk 11.06.2011 16:46 Merhaba; 2001 yılında fenni mesul denetici olarak belediyeden alınmış iş deneyim(denetleme) belgem var,ayrıca 2005 yılıdan itibaren şahıs firmam var, iş denetleme belgem ile ihaleye katılabilirmiyim?denetleme belgesi için farklı bir oran varmıdır?

1)Gerçek kişinin ilgisine göre ticaret ve/veya sanayi odasına veya esnaf ve sanatkar odasına kaydolduğu tarihten itibaren ilk 5 yıl beşte bir oranında, daha sonraki yıllarda tam olarak dikkate alınır. 2)Tüzel kişiliğin en az bir yıldır yarısından fazla hissesine sahip gerçek kişi ortağının iş denetleme belgesi ile ihaleye katılmasında; belge sahibinin yarıdan fazla hisseye sahip olsuğu tarihten itibaren ilk beş yıl beşte bir oranında , daha sonraki yıllarada tam olarak dikkate alınır. Namık Dağalp

Alka Proje Tasarım Mimarlık 11.06.2011 13:43 HOCAM İYİ GÜNLER 27.05.2011 tarihinde ihalesi yapılan ERZİNCAN 100. YIL ATATÜRK HUZUREVİ BİNASI PROJE İŞİ ihalesi ihale tarih ve saatinde yapıldı ve ihal saatine kadar herhangi bir itiraz yapılmadı. ancak zarflar açıldı en düşük veren firma bizdik. İhalenin bizde kaldığını sözlü olark söylediler. Bize kesinleşmiş kararı gönderceklerin söylediler. 03.06.2011 tarihinde ihaleryi katılmcı firmaların teknik şartnameye itirazı üzerine ( teknik şartnamedeki hata ) nedeiyle iptal edildiği yazılı olarak bildirildi. Sayın Hocam; benim görüşüm zarflar açıldıktan sonra yukarda bahsedilen sebepden dolayı ihaleyi iptal edebilirlermi? En düşük teklfi bizim oldğu için itiraz etmeyi düşünüyorum. Öneriniz nedir? saygılarımla

Dokümana itirazın ihale tarihinden 3 iş günü öncesine kadar yapılması gerekirdi,bu konuda bizi arayabilirsiniz.(TLF:05337192565-03124351907) Namık Dağalp

Engin Usta 11.06.2011 12:38 Hocam Mrb. 1 - %50-%50 iki mühendisten oluşan ortak bir ltd şti kurduktan sonra hemen ihalelere katılabilirmiyiz ? 2- İki mühendisten birinin inşaat mühendisi olması yeterli olurmudur ? 3- Mühendisin İşe girerken iş bitirmesini mi yoksa diplomasının yıllara çarpanlarınımı kullanabilriiz.Çok teşekkür ederim.

1) İhalelere hemen katılabilirsiniz.2)Bir mühendisin diploması istenen bölüme uygun ise, bu diploma yeterli olup iki mühendisin de aynı bölüme ilşkin diplomaya sahip olması zorunlu değildir.3)Mezuniyet sonrası geçen her tam yıl için 141143 TL hesaplanmak suretiyle bulunan tutar benzer iş olarak dikkate alınır.Bu hesaplamada iş deneyim belgesi kullanılmaz,ancak iş deneyim belgeleri ilgili yönetmelik hükmü çerçevesinde güncellenebilir. Namık Dağalp

Tufan Taşkınvardar 11.06.2011 11:26 Sn Atilla İnan Bey İnternetten sgk ile borcu yoktur belgesi aldım.Söz konusu borç kendi bağkur borcum ve belgenin altında ``BU İŞVERENİN BORCU VARDIR BU İHALE İLE İHALEYE KATILAMAZ`` yazıyor.bahsettiğiniz sınır değer hesabı kamu ihale tebliğinin hangi maddesinde belirtilmiş acaba.teşekkür ederim

Tebliğin 17. maddesindeki açıklamalardan istifade edebilirsiniz. Namık Dağalp

Uğur 11.06.2011 09:53 sayın hocam diğer bir sorum ise ltd şirkette %51 hisse devri yapılan bir kişinin iş deneyim belgesini,mevcut ltd şirketi,A.Ş `ye döndüğünde bu durumla ilgili bir sorun olurmu?saygılar

Yönetmeliklerde yer alan hükme göre; şahıs veya sermaye şirketlerinin Türk Ticaret Kanununa göre nev`i veya ünvan değiştirmeleri halinde, değişiklikten önce sahip olunan iş deneyimlerini gösteren belgeler nev`i veya ünvan değiştirmiş şirket tarafından ihalelerde iş deneyimi olarak kullanılabilir. Namık Dağalp

Uğur 11.06.2011 09:50 Sayın Hocam anonim şirketlerde şirket ortaklarından birinin iş deneyim belgesini ihalelerde kullanmak için şirketin %51 hissesine bu kişinin sahip olması yeterlimidir?yada böyle bir uygulama yapılabilirmi?bu hususla ilgili bilinmesi gereken bir özel bir durum varmıdır?Saygılar

Bir gerçek kişiye ait iş deneyim belgesinin bir tüzel kişlilikte kullanılabilmesi için belge sahibinin tüzel kişilikte yarıdan fazla hisseye bir yıl süre ile sahip olması gerekir. Namık Dağalp

Kenan Deniz 10.06.2011 20:47 hocam iyi günler; çok özür dileyerek sizi tekrar rahatsız ediyorum. %50 inşaat %50 ziraat müh firma kurarsa, firma bekleme olmaksızın inşaat ihlalerine inşaat mühendisinin diplomasını kullanarak girebilir mi?diye sorduğum soruya "evet" yanıtını vermiştiniz. fakat diyarbakır da girmeye çalıştığım bir ihalede ihale komisyonu iki ortağında inşaat mühendisi olması gerektiğini söyledi. kanunen bunun bir dayanağı var mı; yoksa komisyon kanunda kesin beyan olmadığı için yorumda mı bulunmuş. bu durumda tüm devlet inşaat ihalelerinde aynı sıkıntı ile karşılaşır mıyım ... çok teşekkür ederim ..

Bahsettiğiniz durumda inşaat mühendisinin diploması yeterlidir.KİK`in görüşü de bu yöndedir.Detay için arayabilirsiniz.(tlf:05337192565-03124351907) Namık Dağalp

Ramazan Alabaş 10.06.2011 13:38 Sayın Hocam bir limited şirketin %60 hissesine sahip ortağıyım.Ünümüzdeki hafta bir yapım işi ihalesine katılacağım.Bu ihalede iş deneyim belgesi yerine elektrik mühendisliği diplomamı kullanıcağım.ihale şartnamesinde, tüzel kişilik tarafından iş deneyimini göstermek üzere en az beş yıldır %51 hissesine sahip mühendisin ymm onaylı ortaklık durum belgesi ve diplayı istiyor.Bu belgelerin dışında İhale dosyasına mühendisler odasına kayıt belgemi koymam gerekirmi? ayrıca bu hususla ilgili 4734 sayılı kanunda herhangi bir şey bulamadım.Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.Teşekkürler

Gireceğiniz ihalenin idari şartnamesinde veya diğer dokümanda başka nedenle istenmiyorsa bu belgenin verilmemesi gerektiği kanaatindeyim. Namık Dağalp

Mehmet Aksoy 10.06.2011 08:19 Hocam iyi günler, Şırnak il özel idaresinin 06.06.2011 tarihinde yapığı bir yapım ihalesine teklif verdim.Teklifim dosyasında bir bedel içeren biride boş bir teklifi olmak üzere iki mektup var ancak boş mektubu sehven unutmuşuz.vekilim şahıs bu hatayı yapmış.ancak 17 geçerli teklif var ve en düşüğü benim teklifim.ama idare teklifimi geçersiz sayacağını söylemekle beraber yasaklanmam için başvuruda bulunacağını söyledi.bununla beraber 07 06 2011 de aynı idarenin başka bir yapım ihalesine teklif verdim.sorum şu;boş teklif mektubu elenme sebebimidir?elenirsem cezai işlem yapılır mı?ikince ihaledeki teklifim geçerli olurmu?saygılar. ayrıca sizden telefonla yardımda bulunabilirmiyim.

Durum çok ciddi,telefonlar arasanız iyi olur.05324813718 Av.Atilla İnan

Tolga 09.06.2011 17:49 SELAMLAR.hocam ben mimarım Yapı denetim firması kurdum ancak sırada bekliyorum.Ayrıca 15 yıllık bir limited şirketim var ihaleye giricem kurmuş olduğum yapı denetim şirketi bayındırlıkta sırada bekliyo ihaleye girmende engel olurmu

Gireceğiniz ihalenin şartnamesinde belirtilen kriterleri sağlamanız halinde, girmenizde bir sakınca olmayacağı kanaatindeyim. Namık Dağalp

Tufan Taşkınvardar 09.06.2011 17:30 Sayın Hocam Gerçek kişi olarak faaliyet göteriyorum. 20.05.2011 tarihinde düzenlenmiş bir yapım işi üzerimde kaldı.Ancak bu tarih itibariyele 537 tl bağkur borcum çıktı.İdare sözleşmeye davet ediyor.Bu borç sorun teşkil edermi.Teşekkür ederim

Söz konusu borç miktarı Kamu ihale tebliğine göre konulan ve belirlenen sınırın altında endişe etmenşize mahal yok Av.Atilla İnan

Mehmet 09.06.2011 15:27 iyi günler.sayın hocam eşim bir kamu kurumunda muhasebe bölümünde memur.ihale komisyonunda görev almıyor.bende mühendisim.eşimin çalıştığı kurumun ihalelerine katılabilir miyim?

Eşinizin ihale işlemlerini hazırlamak,yürütmrk ve sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olup olmadığını irdelemek gerekeit. şhale komisyonunda görevli olmaya bilir ama,yaklaşık maliyet hesabı konusunda görevi olabilir. Dikkatli olmak gerekir. Av.Atilla İnan

Hasan Küçük 09.06.2011 15:12 Değerli hocam; İdarece yapmış olduğmuz ihalede iki firma aşırı düşüğe girdi.İhale KİK`gitti kik ise ihalenin üçüncü firmaya kalabileceğini söyleyerek karara bağladı. Buna göre aşırı düşüğe giren birinci firma üçüncü firmaya verilmeyeceği ve iptal olamsı gerektiğini bizlere yazılı olarak bildirdi. Bizde kendisine Kik`in kararına göre karar verdiğimizi yazılı olarak söyledik. Şimdi firma Ankara idare mahkemesinden başka cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusnda bulanbilirmi Devleti zarara uğradığımız için. saygılar.

Başvurmasınına engel bir durum bulunmamakla beraber, başvurunun gerekçelerinin yerinde olup olmadığı önem kazanır. Namık Dağalp

Maksut Kızılok 09.06.2011 14:54 iki adet mühendis teknık müdür gosterdıgımız zaman hisse oranlarını yüzde 50 dıgerı de yüzde 50 yaparsak anahtar mühendis vasıflarını yerine getirmiş olurmuyuz aynı gün ıhale ye gırebılırmyız 1 yıl şartı var mıdır

Bu soruya cevap verildi. Namık Dağalp

Maksut Kızılok 09.06.2011 14:54 iki adet mühendis teknık müdür gosterdıgımız zaman hisse oranlarını yüzde 50 dıgerı de yüzde 50 yaparsak anahtar mühendis vasıflarını yerine getirmiş olurmuyuz aynı gün ıhale ye gırebılırmyız 1 yıl şartı var mıdır

Başka bilgilere de ihtiyaç bulunduğundan bu konuyu telefonda görüşelim.(tlf:05337192565-03124351907) Namık Dağalp

Taner Avan 09.06.2011 12:09 hocam bir yapım işinde istekli firmalardan birinin teklif zarfından iki adet farklı fiyatlarda düzenlenmiş ve geçerli (imzalı, kaşeli vss) teklif mektubu ve eki fiyat cetveli çıktı. bu firma için yasaklama kararı çıkarmı (yasak fiil ve davranışlar kapsamına girdiği için) ikinciside bu firmanın geçici teminat mektubunun durumu ne olur gelir kaydedilirmi ???

İdare bu durumu 17.madde kapsamında değerlendirerek 58.madde gereğince yasaklama kararı verebilir.Ancak bu durumda,17.maddede "... Bu yasak fiil veya davranışlarda bulunanlar hakkında bu Kanunun Dördüncü Kısmında belirtilen hükümler uygulanır..." şeklinde hükme yer verildiğinden ve bu hüküm gereğince sadece yasaklama ile ilgili müeyyide uygulanabileceğinden geçici teminatın gelir kaydedilmesi mümkün değildir. Namık Dağalp