KAPAT
Kullanıcı Adı
Şifre
Adınız Soyadınız
Telefon No
Sorunuz
Soruları Cevaplandıranlar
----------------------------------------
Namık Dağalp
E. Kamu İhale Kurullu Üyesi
E. Maliye Başmüfettişi
Özgeçmiş
----------------------------------------
Atilla İnan
Başkent Üniversitesi İhale Hukuku
Öğretim Görevlisi
Özgeçmiş
     Sonraki 10 kayıt»
İHALE MEVZUATI / SORU - CEVAP
İbrahim er
13.11.2018 11:28:08
Sözleşmede Teminat süresi 48 ay geçiyor bu süre kesin kabul süresini etkilermi.
Teminat süresi ile kesin kabul arasıda doğal bir ilgi var
Av. Atilla İNAN
VEHBİ KOLAKAN
08.11.2018 12:42:13
MERHABALAR SAYIN HOCAM BEN BAŞKA BİR PROJEDE TAAHHÜT VERDİM VE YAPIMI DEVAM EDİYOR HALEN GEÇİCİ KABULÜ YAPILMADI LAKİN BAŞKA BİR ANONİM ŞİRKETİNE İSE ORTAK OLDUM HİSSE ALDIM ŞİMDİ BU ELİMDEKİ PROJE BİTMEDEN BEN ANONİM ŞİRKETİNDE İHALELERE KATILABİLİRMİYİM BİR PROBLEM OLURMU ? TŞEKKÜR EDERİM KOLAY GELSİN
Bir gerçek veya tüzel kişiye ait iş deneyim belgeleri, tüzel kişiliği olan bir şirkette kullanılabilir.Ancak, tüzel kişilikte kullanılan bu belgeler teminat süresi boyunca başka bir tüzel kişilikte kullanılamaz.
Namık DAĞALP
Mehmet Bayram
27.10.2018 18:42:24
Sayın hocam öğrenci taşıma ihalelerinde araç kullanacak şoförün ehliyeti B sınıfında 7 yıllık E sınıfında EN AZ 5 yıllık olması gerekir denilmektdir.Denizcilik ve ulaştırma bakanlığın okul servisleri yönetmeliğinde ilgili hüküm geçmektedir.Söz konusu ehliyetler devlet kurumları tarafından yazılı ve direksiyon uygulama sınavından başarılı olanlara verilmektedir.Devlet tarafından verilen bir belgenin verildiği tarihten itibaren geçerli olması gerekmez mi?Yoksa yedi yıl beklemek mantıklımıdır?
İdare teknik şartnameye söz konusu hükmü koymak suretiyle, yıl itibariyle belirli bir deneyimi öngörmüş olabilir.İdarenin bu takdir hakkının aykırı olduğunun düşünülmesi halinde, süresi içinde dokümana şikayette bulunulması mümkündür.
Namık DAĞALP
Zahit tan
19.10.2018 00:31:28
Hocam 3 lu is ortakligi dosyasi kurduk ozel ortaklardan birinin benzer is deneyimi yok diye is ortakligindan kaynakli pilot firma %20 is bitirmesini yukseltemez diye bizi ihaleden elediler.is bitirme Attigimiz teklifi karsilamiyor diyerek tabii. Ne yapabiliriz tsk ...
Sağlıklı bir değerlendirme için detayı görüşebiliriz.(TLF:05337192565)
Namık DAĞALP
tarık oltulu
16.10.2018 12:06:28
Hocam, iş durum belgelerinin de EKAP'a kayıt ettirilmesi gerekli midir? Yoksa sadece iş bitirme belgelerinin kayıtları mı yapılmaktadır?
Yapım yönetmeliğinin ek 1. maddesinde yer alan "... İş deneyim belgesi düzenlemeye yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından 31/8/2014 tarihinden sonra düzenlenecek olan iş deneyim belgelerinin EKAP üzerinden düzenlenerek kayıt edilmesi zorunludur..."şeklindeki hükmü uyarınca, iş deneyim belgelerinin Ekap'a kaydı zorunludur.İş deneyim belgesi kapsamına iş bitirme,iş durum iş yönetme ve iş denetleme belgeleri girdiğinden iş durum belgesinin de kaydı zorunludur.
Namık DAĞALP
kenan hastan
08.10.2018 14:41:12
hocam %51 hisseye sahip olduğum bir tüzel kişilkteki sürem 5 yılı doldurdu almış olduğum iş deneyim belgemin yapım ihalalerinde tamamını mı yoksa 5/1 oranınımı kullanabilirim
Bir gerçek veya tüzel kişiye ait iş deneyim belgesinin tüzel kişiliği olan bir şirkette kullanılabilmesi için ,belge sahibinin yarıdan fazla hisseye en az bir yıl süre ile sahip olması yeterli olup,iş bitirme ve iş durum belgeleri tam olarak, iş denetleme ve iş yönetme belgeleri ise, beşte bir oranında dikkate alınır.
Namık DAĞALP
Erdal ÖZGEN
27.09.2018 09:46:52
merhaba hocam biryıl önce hazırladığımız projemiz bir şirket tarafından bir kısmı hibe olarak kabul edildi proje içeriği çevre düzeni rekreasyon alanı düzenlenmesi sulama tesisatı aydınlatma tesisatı ve parke taş ile düzenleme çimve ağaç ekimi işleri bu ihaleyi pazarlık usulü 21. maddeye göre yapabilirmiyiz?
İhalenin söz konusu maddede sayılan bendlerdeki hükümlere uygun olması gerekir.Ayrıca, maddenin (f) bendine dayanılması halinde söz konusu limite dikkat edilmesi ve bu bende göre yapım işinin ihale edilemeyeceğinin bilinmesi gerekir.Detayı görüşebiliriz(tlf:05337192565).
Namık DAĞALP
fatih
26.09.2018 12:16:21
sayın hocam ihalelerde imza sirküsü,diploma,gazete vs evrakları daireden aslı gibidir kaşeleyip imzalatıp ihaleye girebilirmiyiz.
Teklifle beraber verilmesi istenilen belgelerin yönetmelikte belirtilen şekilde onaylatılıp sunulması mümkündür.
Namık DAĞALP
mehmet balca
19.09.2018 16:24:49
kendi arsasına özel bina yapan müteahhite belediye olarak iş bitirme verebiliyormuyuz
Yapım yönetmeliğine göre,iş deneyim belgesinin bir taahhüt kapsamında, bedel içeren ve tek sözleşmeye dayanan işler karşılığında düzenlenebileceği ifade edilmiştir.Ancak, bahsettiğiniz şekilde belge alınması için işin yapıldığına dair belgelerle birlikte yetkili makamlara (işin yapıldığı yer belediye sınırları içinde ise ilgili belediyeye veya iş mücavir alan dışında ise valiliğe) müracaat edilmesi, sonuç alınamaması halinde yargıya başvurulması mümkündür.
Namık DAĞALP
filiz üstünkol
11.09.2018 17:01:07
sayın hocam yapsat işiyle uğraşmaktayım kat karşılığı yaptığım bina yüzde 90 seviyesinde blediyeye %80 iş durum belgesi almak için müracat ettim ancak özel sektör olduğu içi veremiyeceklerini söylediler mevzuaatta özel sektörde de yapılan işlerde fiziki gerçeklşme oranı ile ilgi belediye tarafından belge düzenlenir diyor ne yapmam gerekiyo şimididen ilginize çok tşk ederim.
Benim YAPIM İŞLERİNDE İŞDENEYİMİ isimli kitabımı okuyunuz Bu sayede KENDİ SORUNUZA ÇÖZÜM BULABİLİRSİNİZ. eĞER SORUNU ÇÖZEMEZSENİZ BELEDİYEYE YAPTIĞINIZ BAŞVURU ÖRNEĞİNİ VE BELEDİYENİN YAZIL CEVABINI BANA GÖNDERİN DAHA SONRA BENİ ARAYINIZ O5324813718
Av.Atilla İNAN