KAPAT
Kullanıcı Adı
Şifre
Adınız Soyadınız
Telefon No
Sorunuz
Soruları Cevaplandıranlar
----------------------------------------
Namık Dağalp
E. Kamu İhale Kurullu Üyesi
E. Maliye Başmüfettişi
Özgeçmiş
----------------------------------------
Atilla İnan
Başkent Üniversitesi İhale Hukuku
Öğretim Görevlisi
Özgeçmiş
     Sonraki 10 kayıt»
İHALE MEVZUATI / SORU - CEVAP
yaşar kemal çiçekel
15.08.2017 14:34:56
Sayın hocam iyi çalışmalar . Karayolları x bölgede ihalesine iştirak ettiğimiz yol yapım işinde idareden karar çıkmadan ihale yetkilisi Şifa yen ihaleden elediğimizi beyan etti. nedenini sorduğumuzda iş deneğim belgesinin yetersiz kaldığını kik in bununla ilgili kararını verdiler .yani ihalesine girdiğimiz iş toprak işleri ,sanat yapıları ve üstyapı işleri diye geçiyor .benzer iş deneğim olarak A/5 grubu iş deneğim istenmektedir . İhalede kullandığımız iş deneğim belgesi otoyol inşaatını kapsamaktadır ve kapsamlı bir iş deneğim belgesidir. Ancak idare iş deneğim belgemizin icmalde geçen ve iş deneğim tutarının %40 lık bölümünü tekabül eden ve idarenin köprü imalatı diye ayrıştırdığı Büyük sanat yapıları (BSY) kısmını hesaplama dışı bırakmıştır İtiraz olarak idareye %51 ortağımız olan ve iş deneğim belgesini kullandığımız ortağımızın ilgili iş deneğimi alınan firmada çalıştığı dönemleri içeren ve BSY kısmını içeren hakkedişler kümülatif olarak sunuldu .BSY imalatlarının %23 lük kısmı köprü işleri %80 kısm
Kesinleşen ihale kararı ve gerekçesinin yazılı olarak size ulaşmasından sonra daha sağlıklı değerlendirme yapmanın mümkün olacağı kanaatindeyim.Sonuç gelince görüşebiliriz.(TLF:05337192565)
Namık DAĞALP
Fikri ÖNDER
14.08.2017 09:04:06
Hocam merhabalar. Hizmet alımı işi devam eden birine iş deneyim belgesi düzenlenebilir mi? Bir de hizmet alımı ihalelerinde bilanço istemek mecburi mi?
Salt hizmet alımı işlerinde iş devam ettiği sürece iş deneyim belgesi verilemez. Sadece yapımla ilgili işlerde bu imkan söz konusudur.
Av.Atilla İNAN
serdar gül
11.08.2017 18:52:03
Merhabalar. Önceki yıllarda şantiye şefi olarak çalıştığım işlerin iş bitirme belgelerini ilgili idarelerden temin ederek kendi adıma kurup, diplomam ile kamu ihalelerine girdiğim şahıs şirketinde kullanabilir miyim. Kullanabilmem için süre kısıtlaması var mıdır? yani belirli bir süre geçmesi gerekiyor mu? Teşekkürler
Bir gerçek veya tüzel kişiye ait bir iş deneyim belgesinin(iş bitirme,iş durum,iş yönetme veya iş denetleme belgesi olabilir) tüzel kişiliği olan bir şirkette kullanılabilmesi için, belge sahibinin o tüzel kişilikte yarıdan fazla hisseye en az bir yıl süre ile sahip olması gerekir.
Namık DAĞALP
UĞUR CAN DOĞAN
08.08.2017 17:04:27
2017 OCAK MEZUNUYUM. DİPLOMAM İLE NE KADARLIK İHALEYE GİREBİLİRİM ? NE KADARLIK İŞ DENEYİMİM MEVCUTTUR ? NASIL HESAPLANIR ? EN FAZLA NE KADARLIK TEKLİF ATABİLİRİM. TEŞEKKÜRLER
KİK kararına göre mezuniyet sonrası geçen sürenin yıl,ay ve gün hesabı yapılarak hesaplanması gerekir.
Namık DAĞALP
Aysun Çimen
08.08.2017 14:29:04
Hocam merhabalar. Hizmet alım işinde iş deneyimi olarak fatura sunuldu faturaların sözleşmesi olması gerekiyor mu?
Özel kesime yapılan işlere ilişkin iş deneyiminin belgelendirilmesi için; sözleşme, bu sözleşmeye dayanarak düzenlenen faturalar veya yetkili merciler tarafından onaylanmış suretleri ile personel çalıştırılmış ise SGK belgelerinin sunulması gerekir.
Namık DAĞALP
Ahmet CAN
07.08.2017 16:57:34
Hocam merhaba. kısmi teklifli muhtelif laboratuvar malzemesi ihalesi yapacağız. Yetkili Satıcılığı veya İmalatçılığı gösteren belge isteyeceğiz ancak firmalar bütün malzemelere bu belgeyi veremeyebilirler. Bu durumda ne yapmalıyız. Bu tür ihalelerde hangi belgeler daha önemli acaba? Saygılarımla..
Mal Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliğinin 27. maddesinde yer alan açıklamalar çerçevesinde işlem yapmanız mümkündür.
Namık DAĞALP
Gülseren AVCI
07.08.2017 09:26:40
Hocam merhabalar. İki sorum olaracak. 1. Sorum Hizmet Alımı işine girdik (personel çalıştırmaya dayalı değil) %60 lık kırımla teklif verenler oldu elenme sebebi mi? 2. sorum ise teklif mektubları zarfın içinde başka bir zarfın içinde sunulmuş elenme sebebi mi?
Kamu İhale Genel Tebliğinde yer verilen formüle göre hesaplanacak sınır değerin altında olması ve sorgulanma istenilip yeterli görülmemesi halinde teklifler değerlendirme dışı bırakılır.Teklif mektubunun ayrıca bir zarf içinde konulup diğer belgelerle birlikte zarf içinde sunulmasının elenme sebebi olmayacağı kanaatindeyim.İdarenin vereceği karara ve gerekçesine göre görüşebiliriz.(TLF:05337192565)
Namık DAĞALP
Onur
04.08.2017 00:53:08
Mrh hocam. 2886 sayılı ihale kanunu ile kiralama ihalesi ne girecem. Fakat şartname de idare ile aramda devam eden adli ve idari dava olmadığına dair belge şartı istenmiş. Bu belgeyi isteme yetkisi varmıdır. Ve ayrıca hukuki davam da lehime karar verildi istinaf mahkemesi ne gitme durumu var. Bu durum ve davanın olması ihale girmeye engel mı. Bütün yeterlilikler tutuyor sadece bundan dolayı elenme durumum var ne yapabilirim. Yardımcı olabilir seniz sevinirim
Sorduğunuz konu şartnamede düzenlenmesi zorunlu olan konulardan biri değil, idfare zorunlu olmdığı halde şartnameye böyle bir hüküm koymuş. Bu durmda idare ile devam eden ihtilaflarınız eleme sebebi olamaz. Ancak şartnamede yer aldığı için bununla ilgili gerekli işlemleri yapmak durmundaSINIZ. bİLGİ VERMEMENİZ ELEME SEBEBİ OLABİLİR.
AV.Atilla İNAN
nihat kaplan
31.07.2017 07:43:29
Merhaba, Ben özel sektörde bir firmanın 11 yıl süreyle bakım onarım işlerinde yöneticiliğini yaptım. Buradaki deneyimimi sözleşme bedeli kesilen hizmet faturalarını ibraz ederek, kamuda kendi firmam ile gireceğim hizmet ihalelerinde iş bitirme olarak kullanabilirmiyim.
Şahıs şirketi adına yapılan işlere ilişkin olarak düzenlenen iş deneyim belgelerinden, ortaklar şirketten ayrılınca istifade edebilirler.Sermaye şirketlerinde ise, ortaklar bu haktan yararlanamazlar.
Namık DAĞALP
Samet Tecer
27.07.2017 13:31:48
Öncelikle merhaba. Bizim inşaat sirketimiz var yap sat yapıyoruz Bende sirketin 20 ortağı olarak ihaleye girmek istiyorum bu durum da ne yapmam gerekli enson 2008 yılında ihaleye gitmiştik şimdi benim ne yapmam gerekiyor nasil girerim ihaleye
Gireceğiniz ihalenin idari şartnamesinde belirtilen yeterlik kriterlerini sağlayıp sağlamadığınızı incelemenizde yarar vardır.
Namık DAĞALP